Watch amazing videos from the world of extreme sports in HD. Portal dedicated to videos, pictures and articles about extreme sports. This site is not just for those who are engaged in this extreme fun, but also for those who do prefer to watch from the comfort of your living room.                  J.O.B. First Look                                 ACL Digital Cinema                             Taj Burrow - Billabong      
Surfing: Jeden z nejstarších sportů planety. Krocení mořských vln na prkně, splynutí s přírodou. Sklouznout se na vlně zmizet v ní, zase se objevit. Životní styl plný slunce, moře a nových výzev. Stačí sbalit plavky, pár věcí, prkno a vyrazit k moři. A v Čechách třeba na Vltavu.

První zmínka v evropských pramenech o surfování na Havaji pochází od poručíka Jamese Kinga, který kompletoval deníky po smrti kapitána Jamese Cooka v roce 1779. Tehdy byl surfing na Havaji součástí kultury. Surfaři pocházející z Havaje jezdili na vlnách vleže, vsedě nebo vestoje na dlouhých prknech z tvrdého dřeva. Surfing je sport, který patří k Havaji více než kterýkoliv jiný "západní" sport.

Surfařské světové lokace:
Surf spots:
Africa - 35 spots: Ghana - 1 spots, Madagascar, Mauritius, Morocco - 9 spots, Reunion - 4 spots, Senegal - 3 spots
South Africa - 14 spots: Tunisia - 4 spots
Asia- 45 spots: Indonesia - 26 spots, Japan - 2 spots, Maldives - 2 spots, Middle East - 5 spots, Philippines - 2 spots, Sri Lanka - 5 spots, Thailand - 3 spots
Australasia Pacific - 160 spots: Australia - 118 spots, New Zealand - 28 spots, Pacific Islands - 14 spots, 
Europe- 214 spots: Azores - 4 spots, Canary Islands - 25 spots, Channel Islands - 5 spots, Denmark - 3 spots, England - 67 spots, France - 30 spots, Ireland - 9 spots, Madeira Islands - 1 spots, Netherlands - 4 spots, Norway - 1 spots, Portugal - 24 spots
Scotland - 6 spots, Spain - 18 spots, Wales - 17 spots
North America- 242 spots: Canada - 4 spots, Caribbean - 29 spots, Central America - 58 spots, Hawaii - 15 spots, USA - 136 spots,
South America- 23 spots: Argentina, Brazil - 11 spots, Chile - 1 spots, Ecuador - 4 spots, Peru - 6 spots, Uruguay - 1 spots
Výbava:
Surfboard - v základě jsou 4 druhy prken.
The Thruster, Malibu, The Fish a The Gun,
Leash (Legrope) - lanko, které se připevňuje ke kotníku zadní nohy
Vosk (Wax) - kokosový, ananasový, ...
Hřeben - s hřebenem se seškrabává vosk z boardu
Neoprén (Wetsuit) - existuje krátký (teplota vody nad 20 stupňů) a dlouhý (teplota vody pod 20 stupňů)
Vak na prkno (Surf cover) - hodí se když máte vlastní board se kterým cestujete a navíc chrání board před   poškozením
Oblečení - rash trička, boardshorts (kraťasy)
Ploutve (Finy)Vlny
Jak každej surfař ví, vlny jsou o tom všem, takže prozkoumáme jaké typy vln existují. Jedna věc dělá surfing výzvou - každá vlna je jiná.
Druhy vln
Beach Break - je vlna, která se tvoří a láme o písečné dno. Tento typ vln je nejlepší pro začínající surfaře. Klasický příklad beach break je v Hossegoru v jižní Francii, kde si můžeš zajezdit i v barelech větších než 20stop.
Point Break - je vlna, která se láme o skalnaté místo pod vodou. Pro dobrý příklad uvádím Bell beach v Austrálii.Je to také film , který je pojmenován podle tohoto typu vln.
Reef Break – je vlna, která se láme o korálový nebo skalnatý útes. Těchto vln je nejvíce a můžeš je vidět ve všech surfovejch videích. Jsou velmi nebezpečné, pokud z ní špatně spadneš, můžeš se zranit o dno, zato jsou vděčné svou perfektností. Could break je nádhernej příklad reef breaku.
Rivermouth- V ústí řeky do moře se také můžou vyskytovat vlny, tvořené o skalnaté nebo písečné dno. Nejznámější vlna je ústí řeky Margaret.


Levoruká a pravoruká vlna je taková, která se láme z pohledu surfaře při chytání vln doleva či doprava. Pokud surfař pádluje chytit vlnu a vlna se láme zprava doleva, tak je to levoruká vlna. (surfař musí zatočit doleva aby chytil vlnu). Z pláže to uvidíš opačně, doprava,ale ty na tom surfu nejsi. Pravoruká byvá obvykle opačně.
Peak je vlna, která se láme na obě strany, doleva i doprava a dva surfaři můžou sjet vlnu ve stejnej okamžik, ale každý na opačnou stranu.


Základní pojmy
Barrel/Tube - Vlna, které když se láme vytváří tunel.
Cross - Boční vítr.
Drop in - Chycení vlny.
Fackie - Jízda pozpátku.
Line Up - Místo pře zlomem vlny.
Offshore - Vítr vanoucí od pobřeží. Nejlepší vítr na surfování.
Onshore - Vítr vanoucí od moře. Nejhorší vítr na surfování.
Pipeline - Vlny na Hawaii, které tvoři tube.
Wax - Vosk na prkno.
Wipe-out - Pád z prkna.