Watch amazing videos from the world of extreme sports in HD. Portal dedicated to videos, pictures and articles about extreme sports. This site is not just for those who are engaged in this extreme fun, but also for those who do prefer to watch from the comfort of your living room.

                       Side by side                                              Eye trip                                          Out of the Shadows

Being There - Field Productions




Freeskiing je velmi progresivní sport, který láká každý rok stále více mladých lidí na celém světě svou krásou a nespoutaností. New school je volný styl lyžování zaměřený na skoky a trikové jízdy na sjezdovce, ve snowparcích nebo ve volném terénu na přírodních překážkách.




Rozdělení:
Freestyle skiing – newschool:
Big air (skok) je disciplína založená na skocích provedených ve vzduchu na speciálním můstku. Při závodech se hodnotí obtížnost skoku, kvalita a styl, celková výška a dopad.
Half pipe (U-rampa) Jezdec projíždí speciálně vytvořeným sněhovým korytem z jedné strany na druhou a zpět, na hranách U-rampy provádí různé triky.
Jibbing (jízda po zábradlí) klouzání po čemkoli, může to být zábradlí ve snowparku nebo ve městě, kámen, karoserie, nebo prostě cokoliv.
Backcountry (freestyle mimo sjezdovky) při backcountry se využívá přírodních překážek, jako jsou kmeny stromů, sněhové závěje.
Freeride skiing:
Big mountain – Freeride se označuje jako jízda volným terénem. V závodní formě se jezná o sjíždění skalnatých vrcholků hor, v nezávodní formě jezdci jezdí jakýkoliv terén, převážně mimo sjezdovky, v lesích a na všelijak zvlněných zasněžených pláních. Při freeride se používají speciální lyže, které jsou širší a delší než klasické, určené na sjezdovku.


Historie:

Zhruba v polovině 90. let začíná partička lyžařů zkoušet triky, které vidí u snowboardistů ve snowparku na skocích a pevných překážkách. Vše se motá převážně okolo jezdců v boulích, kteří byli nespokojeni se spoluprací a ježděním pod FIS. Proto vznikla partička New Canadian Air Force, do níž patřili hlavně Mike a JF Cusson, ti ve spolupráci s firmou Salomon vyvinuli historicky první lyži do snowparku, dnes již legendární Salomon 1080. Díky tomu nastává nová éra lyžování a newschooleři se začínají objevovat ve snowparcích, kde doposud diktovali pouze snowboardisté. V současné době například v USA jezdí ve snowparku více lyžařů než snowboardistů, čemuž velmi pomohlo zařazení freeskiingu do X-games, což je olympiáda extrémních sportů, konající se každý rok v americkém Aspenu. Tam se předvádějí lyžaři jako Elias Ambuhl, Bobby Brown, Sammy Carlson, Henrik Harlaut, Russ Henshaw, Per-Krisitan Hunder, Bene Mayr, Jacob Wester, Jossi Wells, Tom Wallisch, Simon Dumont, Alex Schlopy a mnoho dalších.




Pár základních triků:
Safety - jezdec pokrčí ramena až k hrudi a levou rukou uchopí ve středu lyže pod vázáním levou hranu levé lyže
Stiffy - jezdec drží pravou rukou pravou hranu pravé lyže před vázáním a protáhne obě nohy Cross Stiffy - jezdec drží levou rukou pravou hranu pravé lyže před vázáním a protáhne obě nohy
Rocket Air - jezdec drží pravou rukou pravou špičku pravé lyže a propne obě nohy
Cross Crocket - jezdec drží levou rukou pravou špičku pravé lyže a propne obě nohy
Flying Fish - jezdec pokrčí levou nohu k hrudi a současně uchopí před vázáním pravou hranu pravé lyže
Japan - jezdec natáhne pravou nohu na pravou stranu a levou nohu skrčí pod ní. 
Parallel - jezdec pokrčí obě nohy k hrudi. Přes levé stehno chytne pravou rukou střed levé hrany levé lyže
Tail Crab - jezdec pokrčí obě nohy a pravou rukou uchopí patku pravé lyže. Boty zůstávají u sebe
Lean - jezdec se zakloní dozadu (udělá most) doleva a levou rukou uchopí levou hranu levé lyže.
Grind - jezdec přijede ze strany k zábradlí. Potom vyskočí a vytočí se o 90 stupňů, takže jsou lyže kolmo k zábradlí. Pak jezdec sklouzne po celé délce zábradlí.


Jibbing:
j
e klouzání nebo sjíždění po kovových, dřevěných, plastových či jiných překážkách nejrůznějších tvarů a velikostí. Většinou se jedná o nějaké zábradlí.
Základní triky:
Switch up – přeskok během klouzání po překážce o 180 a více stupňů
On – náskok na překážku určitou rotací
Out – odskok z překážky určitou rotací
Tail press - Jibbování na patkách
Nose press – jibbování na špičkách
Switch – nájezd pozadu na překážku Butter – sklouznutí přes špičky nebo patky těsně před překážkou
Bonk – ťuknutí o překážku patkymi nebo špičkami
Hardway – náskok na překážku o 270 stupňů
dále třeba: Unnatural grind, Front site switch up, Lipssite, Transfer, Pretzel, ...





Přehled největších snowparků v Evropě
Česká Republika: Špindlerům Mlýn, Dolní Morava, Neklid, Klínovec, Rejdice, 
Německo: Zugspitze, Fellhorn, Kleinwalsertal, 
Rakousko: Mayrhofen, Silvretta Nova, Ischgl, Kaprun, Nordpark, Dachstain, Diedamskopf, Flachauwinkl, Hintertux, Hochkar, Kaunertal, Lech, Leogang, Obertauern, Waidring, Westtendorf, 
Švýcarsko: Laax, Adelboden, Crans Montana, Grindelwald
Meiringen, Zermatt, 
Francie: Les 2Alpes, Avoriaz La Plange, Meribel, Les Arcs,
Itálie: Livingo, Bardonecchia, Madonna di Campiglio, Seiser Alm





Ostatní parky ve světě
Cardrona (New Zealand), Snowpark NZ (New Zealand), Aspen (USA, Colorado), Keystone (USA, Colorado), Breckenridge (USA, Colorado), Vail (USA, Colorado), Mammoth (USA, Kalifornie), Whistler (Canada), Are (SWE), Hemsedal (NOR), Folgefonna (NOR), Stryl (NOR), Ruka (FIN), Yllas (FIN).