Watch amazing videos from the world of extreme sports in HD. Portal dedicated to videos, pictures and articles about extreme sports. This site is not just for those who are engaged in this extreme fun, but also for those who do prefer to watch from the comfort of your living room.


                Isenseven 2011                                               In Color                                                  Shot in the Dark                                 
             

Snowboarding se stal v posledním desetiletí nejdynamičtějším zimním sportem, věnují se mu především mladší generace. Bezesporu se stal symbolem nekonformních lidí, kteří touží po dobrodružství, silných prožitcích a vzrušujícím pohybu. Snowboarding je nejrychleji se rozvíjející se zimní sport na světě. Počet lidí, kteří se mu věnují, vzrostl jen v roce 1994 o 50%. Zkrátka snowboardisté začínají ovládat zasněžené svahy!




Rozdělení:
V dnešní době ve snowboardingu převládájí 3 hlavní proudy.
Freestyle, Freeride, Carving snowboadring



Freestyle
Freestyle je mezi snowboardisty nejpopulárnější disciplínou. Jedná se o disciplínu spojenou s myšlením většíny jezdců – určitý druh svobody, užívát si krásu hor a sněhu a nemít na sobě těžké přeskáče, ale pohodlné boty. Můžete jezdit po sjezdovce, mimo ní, dělat různé triky a můžete i doU-rampy. Další výhodou freestylového prkna je, že na něm můžete v podstatě jezdit i pozpátku. Máte-li pravou nohu jako přední, není problém otočit se o 180 stupňů a máte vpředu nohu levou. Freestylový snowboard má větší zakřivení špičky a patky. Postoj je poměrně široký, ale není podmínkou. Freestylové snowboardy se používají na řadu disciplín – jibbing, U-rampa, big air skoky a další. Nabídka freestyle snowboardů.




Freeride
Freeriding je jízda volným terénem, vyžaduje menší rozkročení a vázání by mělo být posunuto více dozadu, aby byla špička co nejvíce odlehčena. Jedná se o jízdu v hlubokém sněhu, jezdec má na rozdíl od jízdy na sjezdovkach posunuté těžiště více dozadu. Kontakt s povrchem je díky vysoké vrstvě sněhu minimální, jezdec se „vznáší“ ve sněhovém polštáři. Tento druh jízdy je u většiny jezdu to nejhezčí na snowboardingu. Ideální podmínky na freeride mohou nastat třeba jen několik dní v roce. Nabídka freeride snowboardů.



Carving snowboadring (Alpský styl)
V alpském typu snowboardingu se používají tvrdé snowboardy, pevné vázání a boty (klasické lyžařské přeskáče). Takové vybavení je vhodné pro řezání oblouků ve velkých rychlostech. Ideálním místem na provozování jsou široké, velmi dobře upravené sjezdovky (u nás stěží takovou najdete), kde lze dělat velké oblouky při vyšších rychlostech.



Soutěžní disciplíny
Alpské disciplíny (tvrdé vázání): paralelní slalom, paralelní obří slalom, superobří slalom
Freestylové disciplíny (měkké vázání): U-rampa (halfpipe), slope style, big air
Snowboardcross
Free ride – extrémní snowboarding



Historie
Počátky snowboardingu v jeho dnešní podobě spadají do 60. a 70. let dvacátého století. Až v 90. letech se však stal běžným sportem ve většině lyžařských středisek. Vše začalo v roce 1963, kdy Tom Sims z New Jersey zkonstruoval "lyžařské prkno". Tři roky nato přišel Sherman Poppen se svým "snurferem", což byly dvě lyže přišroubované k sobě. Dalším z velkých jmen v historii snowboardingu je Jake Burton Carpenter, který roku 1969 dostal snurfer jako dárek k vánocům, čímž se zrodila jeho vášeň pro snowboarding. O osm let později Burton uskutečnil svůj sen a založil si ve Vermontu firmu, která začala vyrábět první sériové výrobky. Další důležitou postavou v pořadí byl Dimitrij Milovich, jeden z fanatických jezdců na vlnách z východního pobřeží, který přišel na přelomu let 1969 a 1970 s prknem odlitým z polyesteru. Jenže tento způsob konstrukce se hodně opíral o stavbu surfu, a na sněhu proto byl zcela nevyhovující.



Za největšího průkopníka je však stále považován někdejší mistr světa ve skateboardingu, již zmíněný Tom Sims. Od roku 1969 žil na západním pobřeží USA a všechen svůj čas věnoval windsurfingu a jízdě na skateboardu. Spolu s Chuckem Barfootem začal stavět surfové prkno a později se angažovali podobným způsobem i ve skateboardingu. V polovině sedmdesátých let vyvinul Sims své první snowboardy, které se trochu podobaly Milovichovým prknům. O dva roky později přešel Sims na laminátovou konstrukci s dřevěným jádrem. Roku 1981 se v Coloradu konaly první snowboardové závody. Sims vyhrál slalom se svým vylepšeným prknem, které již mělo ocelové hrany zapuštěné do laminátu. Tento obrovský posun v technickém vývoji snowboardingu nebyl dodnes překonán.





Snowboarding v Čechách
V roce 1985 se v Československé republice konalo 1. Mistrovství republiky. Bylo uspřádáno na Perniku V Krušných Horách. V roce 1990 Byla založena AČS(Asociace Československého Snowboardingu), která nyní působí pod názvem Asociace Českého Snowboardingu. Tato organizace se stará o snowboardové závody v České Republice(4x4 český pohár ve freestyle snowboardingu, či Czech Rookie serie, určená pro juniory). Stará se také například o školení pro instruktory, nebo pořádá různá soustředění či kempy. Českými nejlepšími jezdci jsou v součastnosti David Horváth a Martin Černík.





Výbava
Nejnebezpečnějšími jsou úrazy hlavy. Právě proto stále více lidí jezdí s helmou.
Pro snowboarding je typický vlastní styl oblékání, který je velmi pohodlný a účelný. Na první pohled se odlišuje od lyžování výrazně volnějším střihem bundy i kalhot.
V současnosti můžeme rozlišit tři typy prken:
freestyle prkno, freeride prkno, alpské prkno
Vázání musí pevně spojovat botu a prkno, ale zároveň musí být snadno nastavitelné a uvolnitelné. Freestylvé vázání mívá zpravidla dvě přezky. Kvůli pružnosti se vyrábí především z plastu, ale často jsou doplňky a přesky kovové.
Byly vyvinuty dva základní typy vázání:
freestyle vázání (tzv. měkké)
deskové vázání (tzv. tvrdé)
Na čem byste určitě neměli šetřit jsou boty, protože v nich budete trávit celé dny na sjezdovce. Pokud koupíte levné nekvalitní boty, tak se vám v nich bude potit noha, budou vás tlačit ze všech stran, nevydrží suché v mokrém sněhu a po ježdění vás bude bolet chodidlo. Navíc jdou boty a vázání s vámi dál a postupně si dokupujete novou a stále dražší desku.
Další doplňky: brýle, páteřák.



Přehled největších snowparků v Evropě
Česká Republika: Špindlerům Mlýn, Dolní Morava, Neklid, Klínovec, Rejdice,
Německo: Zugspitze, Fellhorn, Kleinwalsertal,
Rakousko: Mayrhofen, Silvretta Nova, Ischgl, Kaprun, Nordpark, Dachstain, Diedamskopf, Flachauwinkl, Hintertux, Hochkar, Kaunertal, Lech, Leogang, Obertauern, Waidring, Westtendorf,
Švýcarsko: Laax, Adelboden, Crans Montana, Grindelwald
Meiringen, Zermatt,
Francie: Les 2Alpes, Avoriaz La Plange, Meribel, Les Arcs,
Itálie: Livingo, Bardonecchia, Madonna di Campiglio, Seiser Alm



The biggist snowparks in the world.
Cardrona (New Zealand), Snowpark NZ (New Zealand), Aspen (USA, Colorado), Keystone (USA, Colorado), Breckenridge (USA, Colorado), Vail (USA, Colorado), Mammoth (USA, Kalifornie), Whistler (Canada), Are (SWE), Hemsedal (NOR), Folgefonna (NOR), Stryl (NOR), Ruka (FIN), Yllas (FIN).