Watch amazing videos from the world of extreme sports in HD. Portal dedicated to videos, pictures and articles about extreme sports. This site is not just for those who are engaged in this extreme fun, but also for those who do prefer to watch from the comfort of your living room.

       Making of Bagus movie - Wax Up             Razor 2011 - Ocean Rodeo                     ACL Digital Cinema

Powerkiting je poměrně mladá, ale rychle se vyvíjející a stále populárnější sportovní aktivita. Jednoduše řečeno, pomocí řiditelného draka (kitu) využíváte síly větru k tažení po zemi či po vodě. Dále, také velmi zjednodušeně, lze kiting nejčastěji rozdělit do tří hlavních směrů: kiteboarding, snowkiting, landkiting a buggykiting, díky nimž se tento sport dá za dobrých povětrnostních podmínek provozovat prakticky celoročně.

Varianty powerkitingu:
Kitesurfing, též kiteboarding - jízda s drakem po vodě; jezdí se s nafukovacími draky, případně se speciálními komorovými draky s uzavřenou náběžnou hranou. Používá se podobné prkno, jako pro wakeboarding, ale na rozdíl od wakeboardového prkna nejsou nohy jezdce k desce pevně připoutány, prkno má pouze poutka pro zasunutí nohou podobně jako landboard.
Snowkiting - jízda po sněhu na snowboardu nebo lyžích (existují i speciální snowkiteboardy, které se na první pohled příliš neliší od snowboardu).
Landkiting - jízda po zemi na landboardu. Landboard je podobný malému snowboardu, nebo velkému skateboardu, má velká terénní nafukovací kola s průměrem kolem 10 centimetrů. Většinou nemá pevné vázání. Jezdí se hlavně na plážích, používají se velké padáky, které umožňují dlouhé skoky. Často se landboardu říká mountainboard.
Buggykiting - vozítkem je tříkolka, která má dvě zadní kola široko od sebe a jezdec sedí mezi nimi. Protože je těžiště hodně nízko nad zemí, je hodně stabilní i při silnějším větru. Řídí se předním kolem ovládaným nohama. Draci se používají menších velikostí, obvykle o ploše 3 - 5 m2, mají čtyři šňůry a řídí se většinou madly.

KITEBOARDING
Jízda za pomoci větru po volných mořských plochách, přehradách nebo vodních nádržích. S kitem můžete dělat různé triky a skoky bez toho, aniž byste potřebovali jakékoli umělé raily. Vše závisí na tahu kita a především na riderovi, který jej ovládá. Jezdí se na přehradách, jezerech a mořích. Prostě všude tam, kde je nějaký prostor a trocha vody.

Druhy kiteboardingu/disciplíny
Freestyle znamená v kiteboardingu především skákání a předvádění triků ve vzduchu. Samotný freestyle se dělí na několik dalších disciplín a stylů:
Unhooked - styl ježdění a skákání bez použití trapézu.  To umožňuje velké množství triků, při kterých si jezdec nějakým způsobem podává za zády ovládací hrazdu.
Wakestyle je styl skákání velmi podobný skákání na wakeboardu. Jezdec se nedostává do vzduchu díky manévrování s drakem, ale pouze díky ostrému zahranění, čímž se vytvoří potřebné napětí šňůr.
Hangtime je soutěžní disciplína, při které jde o co nejdelší dobu strávenou ve vzduchu. Rekord drží Jesse Richman, který na Big Air Windjamu 2007 předvedl skok trvající 22 sekund.
Wave riding - je jedna z nejextrémnějších forem kiteboardingu. Spočívá v jízdě ve vlnách vysokých až několik metrů, většinou u korálových útesů kde se vlny lámou.
Speed riding je disciplína zaměřená na maximální rychlost. Současný oficiální rekord drží Alexandre Caizergues s rychlostí 88,7 km/h.


SNOWKITING
Na rozdíl od sjezdového lyžování či snowboardingu je tento sport možné provozovat na rovině (zasněžené pláně, mírné svahy, zasněžená zamrzlá jezera). Plochý terén je dokonce vhodnější než kopce díky stabilnějšímu větru, přesto někteří pokročilí snowkiteři preferují jízdu v horách, kde členitý terén poskytuje širší možnosti. Snowkiting na lyžích se někdy označuje jako kiteskiing. Snowkiting je velmi populární v zemích, kde jsou rozlehlé polární pláně (Kanada, Finsko, Švédsko, atd.) a v zemích s vhodnými horskými terény (Francie, Švýcarsko)

Druhy snowkitingu.
Freeriding - jízda volným terénem, především v hlubokém sněhu. 
Freestyle - freestylem rozumíme především skoky a předvádění triků ve vzduchu. 
Freestylové prvky ve snowkitingu jsou odvozené od freestyle kitesurfingu, především unhooked a wakesytyle triky jsou však na sněhu velmi nebezpečné. V porovnání se snowboardingem však snowkiting umožňuje daleko vyšší a delší skoky.
Jibing -  Jízda po zábradlí klouzání po čemkoli. Jde o disciplínu velmi podobnou jibbingu na snowboardu. 
Kite-flying - nejnebezpečnější forma tohoto sportu, kterou si mohou dovulit jen ty nejzkušenější jezdci.. Kite-flying je možné provozovat pouze na horách, v podstatě jde o paragliding provozovaný s tažným drakem. Jezdec se může dostat i do výšky několika desítek metrů a zůstat tak ve vzduchu i více než minutu. Vzhledem k tomu, že tažní draci nejsou primárně vyrobeni k létání, jde o mimořádně riskatní sport.


LANDKITING
Spočívá v jízdě na mountainboardu s využitím tažného draka. Narozdíl od kitesurfingu se tento sport provozuje na zemi; mountainboard vypadá jako větší skateboard s velkými koly a poutky na nohy. Landkiting je nejčastěji provozován na plochách jako jsou pláže, travnatá letiště nebo fotbalová hřiště. Asfalt a beton není vhodný z bezpečnostních důvodů a příliš nerovné povrchy, jako louky, znemožňují rychlou jízdu.

Freestyle - styl ježdění zaměřený na předvádění různých triků odvozených především ze skateboardingu a freestyle kiteboardingu. Obecně je ale landkiting freestyle nebezpečnější a obtížnější kvůli dopadům na tvrdou zem.

BUGGYKITING
Buggykiting je jednou z pozemních variant powerkitingu. Spočívá v jízdě na speciálně sestrojeném vozítku. Bugina je lehká jednomístná tříkolka s řiditelným předním kolem a dvěma pevně ukotvenými zadními koly. Jezdec sedí ve prostřed vozidla a mění rychlost a směr jízdy natáčením předního kola a manévrováním s drakem. Nejvhodnějšími místy pro buggykiting jsou velké otevřené plochy s hladkým povrchem. ako špičkové evropské lokality se proslavily například nizozemské pláže.

Freestyle buggy
Podobně jako u mnoha dalších rozvíjejících se sportů se i v buggykitingu vyvinul freestyle, tedy styl ježdění zaměřený na předvádění nejrůznějších triků. Mezi základní freestylové dovednosti patří jízda pozadu a jízda po dvou kolech, vrcholným uměním freestylu je pak skákání.