Cyklistika je v současné době velmi rozšířená. Je to díky pokroku v technice, kdy nová kola jsou lehká, pomocí převodů se lehce jede i do stoupání, odpružení kola umožňuje klidnou a pohodlnou jízdu a snadno se ovládají. Ale hlavně umožňují extrémní jízdu ze samých vrcholků hor po kamenitých a skalnatých cestách. Nyní jsou jízdní kola cenově dostupnější a i v případě rekreační jízdy na kole si tento sport nevyžaduje žádné náročné finanční vklady. Rozvoj cyklistiky ovlivňuje také velký výběr jízdních kol, stejně jako jejich vybavení a cyklo oblečení.
Rozdělení:
Jako sportovní odvětví se cyklistika dělí na rychlostní cyklistiku (dráhová, silniční), terénní cyklistiku (biketrial, MTB, cyklokros) a sálovou cyklistiku (krasojízda).
Moutain biking (MTB) dále dělíme na cross country, enduro, freeride, downhill, street, trial
BMX se dá rozdělit ny freestyle , trial street, dirt jumping, flatland, slopestyle
Historie:
První náznaky vytvoření kola jako dopravního prostředku sahají na počátek 19. století. Základním materiálem bylo dřevo, které logicky nenabízelo přílišný komfort. V prvopočátcích šlo pouze o rám a dvě kola. Jelikož ještě pro pohon nebyly vytvořeny pedály, jezdec se poháněl tak, že se nohama odrážel o zem. První takovéto kolo si nechal patentovat v roce 1817 německý baron Karl Friedrich Drais von Sauerbronn, poté se vyrábělo spousta napodobenin tohoto kola tzv. kostitřasů.
V roce 1839 spatřili světlo světa první pedály, které vytvořil skotský kovář Kirkpatrick Macmillian, ale neukázaly se příliš efektivní, a tak v roce 1861 přidal kliky s pedály na přední kolo kostitřasu pařížan Pierre Michaux. A tak vznikl velociped. Kolo se stalo hitem v evropských městech a brzy jezdily ulicemi stovky velocipedů. Patent na velociped byl podán v roce 1866.
První závody:
Tři roky na to, 31.5. 1869 se uskutečnil první závod velocipedů v Paříži. První meziměstský závod pak ve stejném roce směřoval z Paříže do Rouenu a jezdí se dodnes. Jezdci dosahovali průměrné rychlosti 12 km/h. Se vznikem závodů vznikly i první závodní týmy a ty ve snaze vynalézt rychlejší stroj prováděli spousty experimentů, až zvětšili přední kolo. Jelikož čím větší přední kolo, tím urazí delší vzdálenost na jedno otočení. Kolo sice nebylo příliš bezpečné, ale i tak si našlo oblibu u lidí z vyšších vrstev.
Tour de France
V Evropě se cyklistika stala brzy velice populární a s ní vznikaly i cyklistické závody. V roce 1903 uspořádal redaktor časopisu L'auto etapový závod okolo Francie, aby udělal svému časopisu reklamu. Tak vznikl nejslavnější závod na světě Tour de France. Měřil 2428 km a vyhrál jej Maurice Garin.
Prudký rozvoj cyklistiky přerušila v roce 1914 první světová válka, ale i v boji si kola našla uplatnění, ať už pro přesun vojsk, materiálu nebo poštu.
Poté se v Evropě opět začalo závodit. V roce 1919 se opět konala Tour de France a první jezdec byl poprvé odměněn žlutým trikotem. Barvou podle designu stránek časopisu L'auto, který závod pořádal. Nyní v Tour de France panují leadeři jako Cadel Evans, Andy and Frank Schleck, Thomas Voeckler, Samuel Sanchez, Ivan Basso, Tom Danielson a hlavně vítěz v roce 2010 Alberto Contador.
Obnova závodění vyústila do rozvoje technologie, vznikaly první galusky a rychloupínáky, které vytvořil roku 1927 Ital Tullio Campagnolo. V roce 1933 vzala za vděk Campagnolova první přehazovačka.
Horská kola
Kolo přizpůsobené terénu se objevuje již roku 1896, kdy vojáci v Americe (Buffalo Soldiers) testují možnost využítí kola pro svoje účely. Další inspirací pro horké kolo bylo jistě celé odvětví cyklokrosu, které nachází své počátky v padesátých letech na předměstí Paříže. Zřejmě první název horské kolo (Mountain Bicycle) se objevuje roku 1966, kdy si D. Gwynn z Oregonu (USA) postavil terenní speciál.V České republice panuje názor, že s myšlenkou horského kola přišel na přelomu 70. a 80. let Gary Fisher v Kalifornii (USA). Gary Fisher je opravdu spoluzakladatel první firmy, která horská kola vyrábí sériově, ale firmu s ním založili ještě Charlie Kelley a Tom Ritchey, též dodnes známá jména.
Red Bull Rampage
Nejprestižnější a nejtěžší závod freeride bikingu na světě. každoročnš ě se koná v americkém Utahu. Skály jsou extrémně prudké, dropy vysoké a dopady se sypou jako písek z valníku. Závod je extrémně nebezpečný a se zranění může dostavit na každém metru.
Opravdu drsné podmínky
Kdo nikdy nebyl osobně na Rampage, neumí si představit přísné podmínky, za jakých se závod odehrává. Za prvé je to všudepřítomný prach, který vám pokrývá každý centimetr čtvereční vašeho těla, zalézá vám za oblečení, do foťáků, do batohů, do auta z půjčovny, prostě do všeho. A co je nejhorší – musíte ho dýchat. Každý člověk, diváky nevyjímaje, ho do svých průdušek naloká za jeden den minimálně tolik co horník při celodenní šichtě. Dalším přirozeným nepřítelem je vedro. Teplota ve stínu se šplhá k pětatřiceti stupňům Celsia, ale o stínu si můžete nechat zdát, protože veškerá vegetace naroste nanejvýš do výše vašich kolen. Před sluncem se na Rampage nedá utéct. Jedinou záchranou jsou ledově vychlazené redbully, které do všech padají jako Němci do krytu. Závod je kromě toho fyzicky vyčerpávající, protože se neustále sápete do nějakého kopce, který se vám drolí pod nohama a zraňuje vás do rukou. Během dne i jako fotograf naběháte stovky výškových metrů. Pro závodníky, kteří stoupají se svými dvacetikilovými celoodpruženými koly je utrpení o to větší.
Celé video z Red Bull Rampage 2010 zdarma ke stažení zde: Extreme sports movie download
Nyní si můžeme lehko pořídít horská i silnišní kola od profesianálních výrobců.
Tady je seznam největších výrobců kol v ČR a v zahraničí.
4-Ever www.4ever.cz Morati www.morati.com
Acstar www.acstar.cz Mrazek www.mrazek.com
Amulet www.amulet.cz Mongoose www.mongoose-bikes.cz
Apache www.apache-bike.cz Olpran www.olpran.cz
Author www.author.cz Pells www.pells.cz
Cannondale www.cannondale.com Ravo www.progresscycle.cz
Cube www.cube-bikes.cz Race Bike www.racebike.cz
Dema www.cyklodema.cz Rock Machine www.rockmachine.cz
Ghost www.ghost-bikes.cz Rocky Moutaine www.rocky-mountain.com
Giant www.giant-bicycles.com Santa Cruz www.santacruzbikes.com
GT www.bikecentrum.cz Scott www.scott-sports.com
Haro www.katmar.cz Schwinn www.schwinn.cz
Hot Chilli www.hot-chili.com Superior www.superior.cz
Kelly's www.kellys.cz Specialized www.specialized.com
Klein www.kleinbikes.com Stevens www.stevens.cz
Kona www.kona.cz Trek www.trekbikes.com
LeaderFox www.leaderfox.cz Velos www.velos.cz
MaxBike www.maxbike.cz Wheeler www.wheeler.cz
Merida www.merida-bikes.com Yetti www.yeticycles.com
Nejlepší výrobci jízdních kol: Cannondale, Merida, Scott, Specialized, Trek,...